5
(1)

ده مورد از مهمترین نکات حقوقی خرید ملک

  1. بررسی اسناد مربوط به ملک

یکی از مهمترین نکات حقوقی خرید ملک، اسناد و مدارک ملک؛ از قبیل سند مالکیت( دفترچه ای ، تک برگ)، سند قطعی غیر منقول، گواهی پایان کار ملک، صورت مجلس تفکیکی می باشد.

حالا نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که باید اصل مدارک چک شود و به هیچ عنوان به کپی مدارک اکتفا نکنید.

2. آزاد بودن ملک

یکی از نکات حائز اهمیت آزاد بودن ملک است. به این معنی که اسناد ملک در رهن بانک نباشد و یا ملک در اجرای حکم قضایی بازداشت نشده باشد.

در این صورت بهتر است استعلام کامل گرفته شود .

تماس با هلدینگ الف

جهت مشاوره حقوقی ملکی رایگان با ما تماس بگیرید.

 

3. توجه به طرح های عمرانی و توسعه شهری

در بعضی از مناطق شهری و بافت فرسوده به علت اجرای طرح های عمرانی گاها ممکن است در مسیر طرح عمرانی شهری قرار داشته باشد. در این صورت مالک جدید باید در قبال دریافت مبلغی کمتر از ارزش واقعی ملک از شهرداری؛ ملک را به شهرداری و یا دولت واگذار کند.

 

4. انشعابات آب، برق، گاز

مجزا بودن و داشتن انشعابات کامل آب، برق، گاز و تلفن هر ملک باید به صورت شفاف قید شود.

 

5. مطابقت مشخصات درج شده در سند با مشخصات واقعی ملک

هنگام عقد قرارداد، حتما توجه داشته باشید که مشخصاتی همچون نشانی ملک، پلاک ثبتی، متراژ، شمالی و یا جنوبی بودن واحد آپارتمان،  تعداد پارکینگ اختصاص داده شده به هر واحد به صورت واضح عنوان شده باشد.

 

6. موقعیت مکانی ملک

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از خرید ملک به آن توجه داشته باشید؛ موقعیت مکانی ملک است. 

دسترسی آسان به امکانات رفاهی همچون ایستگاه اتوبوس یا مترو، بازارچه های محلی، درمانگاه، مدرسه، فضای سبز داشته باشد.

7. اطمینان از صحت مالکیت فروشنده

 

اینکه حتما باید با صاحب قانونی ملک معامله انجام دهید از بدیهیات هر معامله ای است ولی گاها ممکن است به علت سوء استفاده افراد سودجو، شما از این نکته مهم غافل شوید.

این مورد بیشتر در معاملات پیش فروش و یا معاملاتی که با مبایعه نامه انجام می شوند، اتفاق میافتد.

8. معاملات املاک ورثه ای

و اما ملک های ورثه ای؛ در این نوع معاملات باید اطلاعات کامل وراث و یا وکلای آن ها در قرارداد قید شود و با گواهی انحصار وراثت چک شود.
همچنین در خصوص رضایت کامل وراث دقت کنید؛ چرا که در صورت فروش و نارضایتی حتی یک نفر از وراث فروش مال غیر صورت گرفته و عواقب حقوقی به همراه خواهد داشت.

9. تعیین شرایط فسخ قرارداد

از آنجایی که امکان بروز برخی مشکلات در معاملات ملکی وجود دارد، بهتر است خیارات را از خود ساقط نکنید. چرا که با درج عبارت “اسقاط کافه خیارات” امکان فسخ قرارداد برای شما وجود نخواهد داشت.
در خصوص سایر بندهای شرایط فسخ قرارداد و نکات حقوقی خرید ملک حتما با یک نفر وکیل مشورت بگیرید.

10. تنظیم و ثبت سند

قولنامه یا مبایعه نامه حتما باید در دفتر املاکی که مجوزهای لازم را دارد، معامله شود. در ادامه برای ثبت نهایی هر نوع سند حتما در دفتر اسناد رسمی صورت بگیرد.

جمع بندی

خرید ملک، هدف و آرزوی هر شخص و خانواده ای است، اما نکته ای که حائز اهمیت است و ممکن است این آرزو و هدف زیبا رو تلخ جلوه دهد، کلاهبرداری هایی است که ممکن است در صورت ناآگاه بودن شما مشتری عزیز اتفاق بیافتد. پیشهاد هلدینگ اِلف، به شما عزیزان؛ حضور یک وکیل خبره در زمان معاملع و یا مشاوره قبل از انجام هرگونه معامله ملکی می باشد. لذا ما در هلدینگ ملکی اِلف، در تلاشیم تا بهترین، سودمندترین و امن ترین معامله را برای شما رقم بزنیم. 

املاک لاکچری ویژه

لطفا به مقاله امتیاز دهید.

5 / 5. Vote count: 1

اسکرول به بالا