3.7
(3)

طلا بفروشم زمین بخرم؟ مقایسه رشد طلا و مسکن

سرمایه گذاری در بازار جذاب طلا و مسکن سالیان سال است که مورد توجه است. هممون میدونیم که برای حفظ ارزش پول باید در یکی از بازارهای طلا و سکه، بورس و سهام، ارز دیجیتال و فارکس، زمین و مسکن و یا خودرو و …. سرمایه گذاری کنیم.
حالا سوال اصلی اینجاس که کدام بازار برای ما بهتر است و میتونیم به یک سود منطقی دست پیدا کنیم؟
در این مقاله از گروه ملکی اِلف کامل در خصوص دو بازار مهم مسکن و طلا توضیح میدیم.

فهرست مطالب

املاک لاکچری ویژه

عوامل اصلی مقایسه وتاثیر گذار در ملک و طلا

1- قدرت نقد شوندگی: فرض کنین که شما دارای یک واحد آپارتمان و مقداری طلا که ارزش هر دو یکسان است، هستین و مساله ای بوجود اومده که مجبور به داشتن نقدینگی هستین. حالا کدوم زودتر به پول نقد تبدیل میشه؟ با همین مثال ساده تمام قضیه مربوط به قدرت نقدشوندگی رو متوجه شدین. قدرت نقد شوندگی در بازار سرمایه یک مزیت به شمار میاد.
حالا با این توضیحات کاملا واضح هست که طلا در عرض نهایتا چند ساعت به نقدینگی تبدیل میشه ولی نقد شوندگی ملک ممکن هست که چند هفته تا چند ماه زمان ببره.

طلا بفروشم زمین بخرم
تماس با هلدینگ الف

جهت مشاوره حقوقی ملکی رایگان با ما تماس بگیرید.

2- ریسک سرمایه گذاری: ریزش بازار طلا برخی مواقع قابل توجه است ولی خیلی پرنوسان نیست. در بازار ملک ممکن هست به دلیل کاهش تقاضا برای مدتی خرید و فروش کاهش پیدا کنه ولی از کاهش قیمت خبری نیست. دقیقا برعکس سایر بازارهای مالی که با کاهش تقاضا شاهد افت شدید قیمت ها هستیم.
ریسک سکه تقلبی و حباب سکه سرمایه گذاری در بازار طلا رو پر ریسک تر نشون میده، که پیشنهاد میشه طلای آب شده بخریم که نسبت به سکه از حباب کمتری برخورداره.
3- امنیت سرمایه گذاری: ریسک سرقت و دزدی در موارد سرمایه گذاری به شدت مهم هست. مثلا وقتی شما یک قطعه زمین دارین، هیچ وقت امکان سرقتش وجود نداره. حتی با وجود سیل و سایر بلایای طبیعی ارزش زمین و ملک شما به قوت خودش باقی میمونه. این درحالیست که امکان سرقت و دزدی و تقلبی بودن سکه طلا به وضوح وجود داره، مگر نگهدای در شرایط خاص و امکانات امنیتی بالا.
4- قابلیت رشد سرمایه و بازدهی: از نظر برخی متخصصان حوزه اقتصاد به طور کلی بازار طلا سود بیشتری در یک بازه زمانی مشخص نسبت به ملک داشته. به عنوان نمونه براساس داده های بانک مرکزی قیمت ملک طی سال های 88 تا 98 تقریبا 9 برابر شده و در همین مدت زمانی طلا 15 برابر شده.
( این یک تعریف کلی است، البته که موارد استثنا هم در همین بازه زمانی وجود دارد، مثلا خرید ملک زیر قیمت، یا خرید در مناطق خاص که در بخش توسعه شهری هست و … )
اگر ملک تجاری باشد می توان از این طریق کسب درآمد نمود و اگر مسکونی باشد صاحب یک سر پناه خواهید شد و یا رهن و اجاره دادن ملک در طی سال از سود آن برای خرید ملک های بیشتر جهت سرمایه گذاری اقدام نمود.
شما در هر صورت میتونین از ملک، زمین خودتون کسب درامد داشته باشین و از درامدش در بازارهای دیگه سرمایه گذاری کنین. املاک و مستغلات می تواند درآمد ماهانه منظمی ایجاد کند که سرمایه گذاری طلا نمی تواند درآمد داشته باشد. املاک و مستغلات می تواند یک گزینه سرمایه گذاری بلند مدت جذاب باشد که در آن ارزش ملک در طول زمان افزایش می یابد. املاک و مستغلات بازدهی بهتری نسبت به طلا بدون نوسانات زیاد دارند. علاوه بر این، زمانی که بازار بهبود می یابد، ارزش ملک شما نیز افزایش می یابد. عاقلانه است که املاک و مستغلات را به عنوان بخشی از استراتژی کلی خلق ثروت خود بگنجانید.

نکته آخر مقایسه رشد طلا و مسکن

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی داشته باشیم، سرمایه گذاری در هر بخش و حوزه ای ریسک ها و خطرات و مزایای خودش رو داره. موضوعی که مهم هست هدف و میزان سرمایه و دانش شما از بازار مورد نظر هست. ممکن است شما شرایط نگهداری از طلا رو نداشته باشین و یا شاید تمایل داشته باشین برای ساختن ملک در آینده متمرکز بشین در این صورت پیگیر فروش طلا و خرید زمین هستین. در نتیجه تمام تصمیم گیری ها در خصوص بازار سرمایه گذاری بستگی به شرایط شما و جو کشور دارد. در عکس های زیر مقایسه قیمت طلا و مسکن در 40 سال گذشته به چه صورت بوده رو نشون میدن.

مقایسه قیمت طلا و مسکن در 40 سال گذشته1
مقایسه قیمت طلا و مسکن در 40 سال گذشته

جمع بندی

خرید ملک، هدف و آرزوی هر شخص و خانواده ای است، اما نکته ای که حائز اهمیت است و ممکن است این آرزو و هدف زیبا رو تلخ جلوه دهد، کلاهبرداری هایی است که ممکن است در صورت ناآگاه بودن شما مشتری عزیز اتفاق بیافتد. پیشهاد هلدینگ اِلف، به شما عزیزان؛ حضور یک وکیل خبره در زمان معاملع و یا مشاوره قبل از انجام هرگونه معامله ملکی می باشد. لذا ما در هلدینگ ملکی اِلف، در تلاشیم تا بهترین، سودمندترین و امن ترین معامله را برای شما رقم بزنیم. 

سوالات پر تکرار و مهم

خرید طلا ارجحیت دارد یا ملک

تمام خرید ها در بازار سرمایه به میزان بودجه، هدف و میزان صبر و شرایط شما دارد. اگر دنبال نقدشوندگی بالا هستین طلا گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری هست و اگر دنبال سرمایگه گذاری بلند مدت و کسب درامد هستین خرید ملک پیشنهاد بهتری است.

آیا خرید طلا ریسک دارد؟

اگر بتونین امنیت و ریسک سرقت طلا رو کم کنین و حواستون به خرید و فروش ها باشه، طلا میتونه گزینه کم ریسکی به شمار بیاد.

طلا بهتر است یا زمین؟

هر دو گزینه برای سرمایه گذاری عالی هستن و موضوعی که تعیین کننده قطعی هست شرایط و هدف شما در بازار سرمایه است.

لطفا به مقاله امتیاز دهید.

3.7 / 5. Vote count: 3

اسکرول به بالا